Izotonik vs Woda

Izotonik vs Woda

Temat powszechnie znany zarówno adepci jak i zaawansowani sportowcy zadawali sobie pytanie co jest lepsze woda, czy napój izotoniczny? Na pewno spotykacie się z licznymi reklamami takich produktów, napotykacie je w sklepach i hipermarketach. Ich coraz większa popularność i dostępność powoduje, że klienci coraz częściej po nie sięgają. Napojów izotonicznych jest obecnie mnóstwo to samo tyczy się samej wody ilość różnych producentów i wariacji wód w tym smakowe, gazowane, wysoko mineralizowane itp. Zatem co wybrać zwykłą klasyczną wodę czy też izotonik?

Rozpocznijmy od tego co to w ogóle jest napój izotoniczny (potocznie nazywany izotonik). Jest to płyn, który ma na celu uzupełnienie w błyskawiczny sposób niedobory wody oraz potrzebnych nam elektrolitów i witam nie tylko podczas treningów lub wysiłku, ale także w codziennym funkcjonowaniu. Trzeba mieć na uwadze, że napój izotoniczny to nie tylko woda ale także składniki mineralne.

Wraz z potem sportowiec traci nie tylko wodę ale także elektrolity, czyli pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.. Główną uwagę zwraca się tutaj na sód, potas i magnez. Dodatkowo izotoniki zawierają też glukozę oraz witaminy z grupy B, usprawniające przemiany węglowodanów.  W obliczu tych informacji upewnianie płynów powinno być pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać po zakończeniu intensywnego treningu. Należy jednak pamiętać, że organizm powinien być nawadniany regularnie, a nie tylko wtedy, gdy poczujemy pragnienie.

Jednak napoje te nie uzupełniają strat jakich doznają komórki podczas wysiłku fizycznego. Dla nawodnienia komórek optymalna jest woda. Dlatego warto korzystać zarówno z niej jak i z izotoników, aby uniknąć poważnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Woda jest najważniejszym środkiem uzupełniającym straty, sprawdzającym się przy lekkim wysiłku fizycznym.

Po intensywnym treningu większość z nas sięga po niegazowaną wodę źródlaną, sądząc, że czysta woda zostanie najszybciej wchłonięta przez organizm i uzupełni deficyt płynów. Konsystencja wody rzeczywiście sprzyja szybkiemu wchłanianiu, ale jej skład nie zapewnia uzupełnienia utraconych pierwiastków.

Ze swojego doświadczenia możemy powiedzieć, że stosujemy wodę i izotoniki razem tzn. W momencie treningu bardzo wysiłkowego lub wydolnościowego w moim przypadku trening bokserski potrzebuję szybkiego nawodnienia i „strzału” energetycznego dlatego często na takich treningach korzystam z napojów izotonicznych. Natomiast w codziennym treningu siłowym stawiam na wysoko zmineralizowaną wodę.

Dla osób, które są w okresie redukcyjnym szukałbym napojów izotonicznych z zerową zawartością cukru co w ich przypadku będzie bardzo istotnym elementem diety.

Taki napój można również spróbować wykonać samemu. Osobiście korzystam z, krótkich przepisów ze strony: https://www.runners-world.pl/dieta/Jak-zrobic-domowy-izotonik,5229,5

Poniżej przykłady:

Izotonik nr 1 – cytrusowa świeżość

Moc elektrolitów: ten izotonik nawadnia i dostarcza minerałów podczas biegu.

  • 9 g soli kuchennej
  • 1 l wody
  • sok z jednej cytryny, limonki, małej pomarańczy lub grejfruta (albo innego owocu cytrusowego).

Wszystkie składniki dokładnie zmieszać, aż do pełnego rozpuszczenia soli. Dobrym pomysłem będzie dodanie liści świeżej mięty – nadadzą napojowi świeżości i zrównoważą nieco mdły smak soli.

Izotonik nr 2 – czysta energia

Mocny izotonik: nawadnia, a jednocześnie dodaje energii podczas i po ciężkim treningu.

  • 40-50 g cukru lub glukozy (około 4-5 płaskich łyżek)
  • około 2 płaskich łyżek fruktozy (czyli 20 g) – do kupienia w sklepach spożywczych. Uwaga, nie przekraczaj tej dawki!
  • 930-940 ml wody
  • szczypta soli
  • sok z cytrusów do smaku.

Do wersji regeneracyjnej po mocnym treningu lub starcie dodaj więcej soku z cytrusów lub innych owoców – uzyskasz w ten sposób napój hipertoniczny, czyli o wyższym ciśnieniu osmotycznym niż płyny ustrojowe oraz większej zawartości cukru. Żeby napój nie był mdły, możesz dodać kilka kropli ze świeżo startego imbiru.

Dodaj komentarz

avatar