Typy budowy ciała

Typy budowy ciała.

Wiemy, że dla wielu z was ten temat to podstawy podstaw, macie to w małym paluszku co jest dobre, ale są tacy, którzy nie wiedzą jaki typ budowy ciała posiadają. A, że wiedzy nigdy za mało warto zacząć od podstaw.

Każdy kto zaczyna swoją przygodę ze sportem, a w szczególności pracą na sylwetką powinien w pierwszej kolejności poznać swój typ budowy ciała. Spytacie dlaczego? Każdy z nas jest inny to jest pewne i to dobrze, gdybyśmy byli tacy sami byłoby nudno 😊. Mamy inne cechy, charakter, upodobania, marzenia i pragnienia. Mamy także inne ciało. Co do zasady działa ono w podobny sposób, ale różnice definiują system treningu, dietę, suplementację.

 Nasz typ budowy pozwala poznać nasze mocne i słabe strony. Dzięki wiedzy na temat budowy naszego ciała możemy lepiej przygotować się do treningu i zrozumieć jakie bodźce będą dla nasz najlepsze i bezpieczne.  Jak mówią liczne źródła wiedzy możemy wyróżnić trzy podstawowe typy budowy ciała:

  1. Typ Ekromorficzny
  2. Typ Endomorficzny
  3. Typ Mezomorficzny

Łatwo zobrazować to sobie na podstawie porównania wszystkich sylwetek:

Źródło: kulturystyka.pl

Już na pierwszy rzut oka widać różnice w poszczególnych typach ciała.

Myślę, że warto zatem przejść od ogółu do szczegółu i pokazać wam każdą z sylwetek możliwie szczegółowo. To zaczynamy:

Ektomorfik – sylwetka, która charakteryzuje się drobną budową często określany chudzielec, szczupły, patyk itp. Osoba o takim typie budowy ciała bardzo ciężko buduję masę mięśniową i co jest dla niej najistotniejsze to to, że metabolizm działa jak błyskawica. Pozytywne jest to, że ektomorfik bardzo szybko odbudowuje ubytki wywołane treningiem oczywiście musimy mieć na uwadze właściwą dietę i suplementację. Ta zaleta powoduje ,że taka osoba praktycznie nie uzyska efektu przetrenowania. Takie osoby zazwyczaj mają bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej. Każdy ektomorfik powie, że ile by nie zjadł to i tak nie ma mocy, aby przybrała na „masie”. Co oznacza, że w przeciwieństwie do innych typów muszą pochłaniać znacznie większą ilość kalorii. Ciało ektomorfika, które nie będzie zasilone w wystarczającą i dużą ilością jedzenia podczas regeneracji będzie zużywać całe pokłady energii a następnie „zjadać” swoje mięśnie. Dlatego mówi się, że ektomorficy nie mogą zbudować solidnej masy mięśniowej. Oczywiście nie zgadzamy się z tym stwierdzeniem. Sam jestem Ektomorfikiem i uważam, że dobrze dobrany trening i dieta pozwoli osiągnąć super efekty. Osoba o tym typie budowy ciała powinna spożywać minimum 5 pełnowartościowych posiłków bogatych w dużą ilość złożonych węglowodanów oraz białek. Co z treningiem? Muszą być ciężkie, żeby odpowiednio pobudzić mięśnie do wzrostu, ale musimy pamiętać, aby nie trwały godzinami to na pewno nie pomoże w budowie masy mięśniowej. Zasada krótko, ale intensywnie jest jak najbardziej prawdziwa i wskazana. Podstawą treningu powinny stanowić ćwiczenia złożone tak zwane wielostawowe. Warto w tym miejscu przytoczyć takie jak np. martwy ciąg, przysiady, wyciskanie na ławce płaskiej. Tak dobrane ćwiczenia spowodują wydzielanie przez organizm dużej ilości hormonów potrzebnych do wzrostu masy mięśniowej. Zalecana częstotliwość treningów to 3-4 jednostki treningowe w tygodniu.

Przykłady takich sylwetek to np. Tara Reid, Ryan Gosling,

Endomorfik – ten typ budowy ciała można opisać krótko „kawał byka”. Człowiek sporych rozmiarów, krępa budowa, grube i ciężkie kości. Mamy tutaj odwrotność ektomorfika ich metabolizm jest bardzo powolny. Mało kalorii do utrzymania masy ciała. Takie osoby bardzo łatwo „łapią” tłuszcz. Szybko przybierają na wadzę. W przypadku tego typu budowy trzeba zwrócić uwagę na zmniejszenie ilości spożywanych tłuszczy i węglowodanów. Dobrą metodą na spożycie mniejszych ilości jedzenia to rozłożenie ich na np. 7 małych posiłków. Wielu znajomych działa w ten sposób trochę oszukując swój organizm na zasadzie mało ale stale. Zaleca się stosować chude źródła białek takie jak białka jaj, indyk czy ryby. W treningu zaleca się stosowanie dużej ilości aerobów, jazda na rowerze, pływanie bieganie. Jednostek treningowych może być więcej niż w przypadku ektomorfików.

Przykłady takich sylwetek to np. Mariusz Pudzianowski, Sylwester Stallone czy też Vin Diesel.

Mezomorfik – można powiedzieć sylwetka idealna, patrząc pod kątek sportu sylwetkowego takie ciało jest idealne do budowy masy mięśniowej, ich metabolizm jest poprawny. W, krótkim czasie mogą uzyskać super efekty. Ich mięśnie są bardzo podatne na bodźce. Osoba z takim typem budowy ciała powinna stosować się do standardowych zasad żywienia pamiętając o nie przesadzaniu z węglami tak, aby zachować sylwetkę bez zbędnego otłuszczenia. Mimo swoich predyspozycji mezomorficy muszę pamiętać, że także dobrze dobrany trening i dieta jest potrzebna do osiągnięcia wymarzonej sylwetki.W przypadku mezomorfika, zazwyczaj wystarczy zrezygnować z niezdrowej żywości, aby zauważyć pierwsze efekty ćwiczeń. Ten typ musi dobierać trening w sposób zrównoważony, nie przesadzać z areobami przy budowaniu masy mięśniowej. Oczywiście wszystko zależeć będzie od założonego celu treningowego.

Przykłady takich sylwetek to np. Arnold Schwarzenegger.

Zazwyczaj ludzie posiadają sylwetki mieszane tzn. posiadają pewne cechy z każdego typu. Niezależnie od posiadanej sylwetki ważne, aby się nie zniechęcać, ciężka praca i wytrwałość w treningu przyniesie rezultaty to tylko kwestia czasu. Na ten temat można pisać godzinami, zebraliśmy bardzo ogólny zarys tak, aby początkujący adepci sportowi wiedzieli, że każdy z typów budowy ciała ma swoje charakterystyczne cechy, które rzutują na żywienie i podejście do treningów.

To jaką budowę ciała masz ty ?

Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami. Jak wy podchodzicie do treningu i żywienia ze swoją sylwetką. Czy typy budowy ciała waszym zdaniem przekładają się na wasz trening? Co na was działa najlepiej, a z czym macie największy problem?

Jak oceniasz artykuł (4 / 1)

Dodaj komentarz

avatar